Geolokalizacja urządzeń mobilnych (telefonów komórkowych, laptopów oraz innych urządzeń przenośnych), które posiadają moduł GSM lub interfejs WiFi nie jest w dzisiejszych czasach zadaniem trudnym. Funkcjonalność tą z powodzeniem realizują systemy MDM (z ang. Mobile Device Management).

Czy tylko  MDM?

Istnieje wiele innych technik geolokalizacji urządzeń przenośnych, które nawiązują komunikację GSM, WiFi lub bluetooth. Do realizacji tego zadania powstało już co najmniej kilka rozwiązań, z których większość nie jest przeznaczona do użytku publicznego. Na rynku usług IT, powstały również firmy, które odpłatnie i na żądanie wykonują tego typu zlecenia.

Możliwości techniczne istnieją dzięki „uprzejmości” operatów GSM, braku zabezpieczeń zestawu protokołów wykorzystywanych do komunikacji międzyoperatorskiej SS7, produkcji sprzętu przechwytującego transmisje (tzw. Jaskółki) itp. Powstało już na ten temat wiele (dostępnych publicznie) technicznych publikacji. W tym artykule nie będziemy skupiać się na tego rodzaju technikach, a systemach, które w pełni legalnie monitorują i nadzorują nasze urządzenia mobilne.

Przykład stacji bazowej BTS (od ang. base transceiver station) jednego z operatorów sieci GSM.

Dlaczego miałbym monitorować czyjś telefon komórkowy?

Z wielu powodów, a właściwie postawione pytanie powinno brzmieć: Czy mogę sobie pozwolić na brak jakiejkolwiek kontroli nad telefonami komórkowymi moich pracowników? W przypadku laptopów oraz komputerów stacjonarnych odpowiedź wydaje się być oczywista. Zapominamy jednak, że dzisiejsze urządzenia mobilne dorównują możliwościami komputerom i bardzo często realizują dokładnie te same funkcje m.in. dostęp do dokumentów i poczty firmowej.

Jak często Twoi pracownicy korzystają z urządzeń mobilnych?

O to przykłady zastosowania geolokalizacji i systemów MDM:

  • Śledzenie trasy naszych kierowców
  • Zdalna instalacja wybranych aplikacji firmowych (oraz ich aktualizacja)
  • Ochrona przed kradzieżą i wynoszeniem sprzętu firmowego poza dany obszar (np. teren sklepu lub magazynu)
  • Zdalna konfiguracja: poczty firmowej, sieci WiFi w firmie i innych usług, które wymagały by ręcznego wprowadzania konfiguracji

Systemy do zarządzania urządzeniami mobilnymi dostarczając danych o położeniu naszych pracowników, pomogą usprawnić procesy logistyczne. Zdalna konfiguracja, aktualizacja urządzenia, instalacja nowej wersji aplikacji firmowej oszczędza czas naszych pracowników i koszty operacyjne związane:

  • dostarczeniem urządzenia przez pracownika do wybranej jednostki w firmie,
  • wprowadzeniem konfiguracji przez osobę techniczną
  • odbiorem urządzenia przez pracownika 

    Według ostatnich statystyk ponad 52% ogólno-światowego ruchu w sieci internet wygenerowały smartfony.

Cały wymieniony wyżej proces wiąże się cyklem życia urządzenia, który możemy znacząco usprawnić stosując odpowiednie systemy IT. Warto rozważyć nowe technologie, które pojawią się na rynku IT i które w wielu aspektach wzmocnią nasz biznes nie tylko w obszarze bezpieczeństwa. Z pośród dostępnych rozwiązań MDM możemy przebierać w produktach komercyjnych, które możemy przetestować w pełni za darmo lub rozwiązań open-source dostępnych bez żadnych opłat.

Jeśli chciałbyś zarządzać urządzeniami mobilnymi w swojej organizacji skontaktuj się z nami!

tel.: 537 047 554
kontakt@networkinsider.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *